Imprezy firmowe a ciekawostki dotyczące tworzenia piwa

Imprezy firmowe a ciekawostki dotyczące tworzenia piwa

Imprezy firmowe to również czas, gdzie można napić się piwa. Co warto wiedzieć o tym trunku?


Napój chmielowy (piwo) to jeden z najstarszych napojów alkoholowych na kuli ziemskiej. Całościowy proces wytwarzania zmieniał się z upływem czasu, a skutkowało to jego udoskonalaniem. Współczesne technologie składają się z następujących aspektów: zacieranie;

filtracja zacieru; gotowanie brzeczki; fermentacja; dojrzewanie piwa; filtracja oraz rozlew.


Decydując się na imprezy firmowe http://www.everal.pl/gry-integracyjne/ warto wiedzieć jak jednak wygląda zacieranie a filtracja zacieru? Proces zacierania to nic innego jak zmieszanie śruty z wodą w odpowiednio dobranej temperaturze umożliwiające działania enzymów na zamianę substancji nierozpuszczalnych w składniki rozpuszczalne. W głównym browarnictwie kluczowym celem staje się rozłożenie: skrobi z tak zwanego śrutowanego słodu do tych prostych cukrów, które dostępne są dla drożdży, jak i również białek na te krótkie peptydy czy aminokwasy.


Współcześnie w browarach przede wszystkim stosuje się tak zwane zacieranie infuzyjne. Warto o tym wiedzieć zajmując się organizowaniem imprez firmowych. W takiej sytuacji całość zacieru podgrzewa się oraz miesza w przeznaczonym do tego urządzeniu noszącym nazwę kadzi zaciernej. Na etapie tym zacieranie polega na podgrzaniu oraz utrzymaniu temperatury, która będzie optymalna dla wybranego enzymu. Pod koniec zacierania należy przeprowadzić się próbę jodową (0, 02 n) z roztworem jodu - dokładniej mówiąc jest to wodny roztwór jodku potasu. Ciekawostką staje się, że należy wykorzystać barwną reakcję pomiędzy skrobią, a dekstrynami i jodem. Omawiając filtrację zacieru przedstawia się, iż odbywa się ona na kadziach filtracyjnych bądź na tak zwanym filtrze zaciernym. Faktem jest, iż kadź zacierna o wiele bardziej została rozpowszechniona w piwach, a jednocześnie została ona zbudowana ze stali chromoniklowej. Nie należy zapominać, iż pierwszym etapem stało się wypchnięcie powietrza przy pomocy gorącej wody. Nie zapominajmy o tym organizując imprezy firmowe.


W kolejnym etapie przepompowuje się wydzielony zacier do kadzi filtracyjnej - ważną czynnością jest to, iż musimy do równomiernie rozmieszać. Umożliwi to prawidłowo wyekstrahować wszelkie pozostałości ekstraktu z tak zwanych wysłodzin. W chwili, gdy zacier będzie przepompowany owe wysłodziny w odpowiedni sposób osadzają się, a występująca brzeczka przednia będzie znajdowała się nad nimi. Ciekawostką jest sytuacja, że wysłodziny dotyczą naturalnej warstwy filtracyjnej ukierunkowanej również na imprezy firmowe.


Jak wygląda gotowanie brzeczki? Kluczowym celem gotowania brzeczki staje się wyekstrahowanie wszelkich substancji umieszczonych w chmielu, czyli określonych substancji goryczkowych i aromatycznych. Zaznacza się, że podczas przedstawianego procesu technologicznego mają miejsce inne zmiany mające szczególne znaczenie również w aspekcie imprezy firmowe. Jest tutaj mowa o wytwarzaniu, a zarazem wytrącaniu związków białkowych czy garbnikowych. Nie należy dodatkowo zapominać o zmianie zawartości DMS i sterylizacji brzeczki, a następnie zniszczeniu enzymów oraz odparowaniu nadmiaru wody. Prawdą jest, że gotowanie brzeczki odbywa się w kotle warzelnym, który ogrzewany zostaje płaszczem parowym. W dawnych czasach wspomniane urządzenia wykonywane były z miedzi, a co za tym idzie miały kulisty kształt. Współcześnie stosuje się stal chromoniklową oraz dokonano wprowadzenia warzelni blokowych.


Browar określany jest zakładem produkcyjnym. To właśnie w nim wytwarzane zostaje piwo będące napojem powstałym z takich składników, jak słód, woda oraz chmiel. Zostaje on poddawany fermentacji alkoholowej w połączeniu z drożdżami.


Podejmując decyzję o imprezy firmowe nie należy zapominać o aspekcie historycznym. XIX wiek stał się dla browaru czasem przełomowym. To okres wielu przeobrażeń dużej ilości miast wkraczających na drogę nowoczesności. Jest tutaj mowa o podjęciu inwestycji komunalnych, jak i również komunikacyjnych. Ciekawostką jest, że powstawały wieże wodne oraz kominy zakładów w tym interesujących nas browarów. Do przedstawianego wieku produkcja stricte związana była z wykorzystaniem metody tak zwanej górnej fermentacji, która polegała na tym, że w czasie fermentacji tak istotne drożdże zgromadzone były na powierzchni występującej kadzi fermentacyjnej. Do najważniejszej grupy produkowanych w taki sposób piw ciemnych zaliczyć można piwa pszeniczne. W tego rodzaju produkcji doskonale specjalizował się biskupi browar zamkowy na terenie Lidzbarku Warmińskiego. W tym miejscu był zatrudniony zupełnie odrębny piwowar, którego główną funkcją było warzenia ukazywanego gatunku piwa.


Imprezy firmowe zasługują na wskazanie przełomu produkcyjnego browarnictwa. Istotne dla browarnictwa oraz browarów stało się użycie w występującym procesie produkcyjnym popularnej maszyny parowej stworzonej przez Jamesa Watta na przełomie 1846 roku. Następnym etapem stało się wykorzystanie nowo powstających urządzeń do odpowiedniego schładzania autorstwa Carla von Linde dwadzieścia pięć lat później. Miało miejsce wykorzystywanie wielu nowinek technicznych w obszarze słodowania zbóż.


Obecne zmiany dały możliwość produkcji piwa na skalę niemal przemysłową. Skutkowało również do poprawienia jeszcze lepszej jakości trunku. W tym momencie piwowarstwo utraciło cechy rzemiosła, a przeobraziło się małymi krokami w przemysł. Doszło zatem do likwidacji najmniejszych browarów, a zaczęły powstawać większe oraz o wiele bardziej nowocześniejsze fabryki.


Faktem stało się, że ogromny popyt, a zarazem wysoka opłacalność przedstawianej produkcji gwarantowały spore zyski. Nowo powstające zakłady zdecydowanie zwiększyły moce produkcyjne browarów. Każdy posiadał obowiązkowo w swojej ofercie napoje nowej generacji obecne na imprezie firmowej. Współcześnie piwa górnej fermentacji dotyczą jednak niewielkiego procentu całościowej produkcji zdecydowanej większości piw. Napój ten diametralnie odmienił się ze względu na wprowadzenie do jego produkcji tak zwanej metody z grupy dolnej fermentacji, która jednocześnie w odróżnieniu od wspomnianych różniła się istotą, że w czasie zachodzącego procesu fermentacji dodawane drożdże znajdowały się na dnie kadzi. Dzięki temu otrzymywano klarowny napój alkoholowy.