Zarządca

Zarządca

Zarządca


Każdy, kto mieszka lub mieszkał w bloku, wie, że dobre relacje z sąsiadami to podstawa spokojnego i szczęśliwego życia, lecz jest ktoś jeszcze. Istnieje osoba, która jest ważniejsza nawet niż sąsiedzi. Jest nim zarządca wspólnoty mieszkaniowej.  To jego zadań należy zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi warszawa. Co to do końca znaczy? Jakie zadania musi wykonywać zarządca? Kto go wybiera? Czy profesjonalna firma nie będzie lepszym wyborem?Wybór zarządcy


W każdej wspólnocie mieszkaniowej istnieje rada zarządu, która wybiera zarządcę nieruchomości. Czasem decydują się na profesjonalną firmę, której zadaniem jest zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi warszawa. Jest to często droższe wyjście, lecz bardzo zadowalające. Firma taka jest profesjonalna, kompetentna, sumienna oraz uczciwa. Oczywiście, tylko jeśli ułożymy szczegółową i dobrą umowę. Zarządca ma to do siebie, że często zaniedbuje swoje obowiązki. Nie każdy, lecz wiele jest takich przypadków. Stąd też firma z zewnątrz jest często lepszym pomysłem, lecz też kosztowniejszym. Rada musi dobrze wybrać, jeśli nie chce buntu ludności.Zadania zarządcy wspólnoty


Jednym z głównych zadań zarządcy jest reprezentowanie wspólnoty na zewnątrz  oraz pomiędzy właścicielem lokalu a wspólnotą w sprawach związanych z zarządzaniem nieruchomością.

Oprócz tego musi on również prowadzić szczegółową dokumentację wspólnoty mieszkaniowej. W dodatku musi wszystkie dokumenty archiwizować.

Nie może również zapomnieć o zapewnieniu eksploatacyjnej obsługi nieruchomości, czyli wyszukać usługodawców dostarczających wodę, ciepło, prąd, gazu oraz zapewniających wywóz odpadów i odprowadzanie ścieków.

W dodatku musi dbać o stan techniczny obszaru, którym zarządza. Nieruchomości muszą być utrzymane w czystości oraz na bieżąco konserwowane. Nie może również zapomnieć o ubezpieczeniu nieruchomości od pożaru, innych zdarzeń losowych oraz odpowiedzialności cywilnej. W przypadku jakiejkolwiek awarii zarządca musi ją usunąć najszybciej jak się da.

W jego obowiązkach leży również organizacja remontów oraz modernizacji budynków, czyli wybranie najlepszej oferty, doglądanie prac oraz pilnowanie terminów.

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi warszawa nie jest takie łatwe jakby mogło się wydawać. Jest to ciężka, odpowiedzialna i czasochłonna praca, która wymaga pełnego zaangażowania ze strony zarządcy.


To, czy rada wybierze zewnętrzna firmę, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomości, czy zarządcę wspólnoty zależy już tylko od niej. Musi rozważyć wszystkie wady i zalety obydwu rozwiązań i wybrać najlepszą dla wspólnoty opcję. Oczywiście nie wszyscy będą zadowoleni z wyboru rady, lecz wszystkim nie da się dogodzić. Rada powinna kierować się głównie dobrem mieszkańców.