Miody to słodycze czy coś więcej?
Miody często traktujemy jako słodkie łakocie i niezbędnik domowej spiżarni szczególnie jesienią i zimą. Dzieci z zapałem zlizują miodek z kromki chleba i w ogóle nie zastanawiają się nad jego szczególnym przeznaczeniem. Dla nich przecież na pierwszym miejscu liczy się słodki smak na podniebieniu.
Natomiast dorośli wiedzą na temat miodów dużo więcej. Informacje te są niezwykle przydatne w powszednim życiu i zmaganiu się z różnymi zaburzeniami zdrowia. Dlatego też serwują swoim dzieciom w zróżnicowanej diecie także w odpowiednich ilościach miód. Szczególnie w dobie tak zaawansowanej chemizacji życia artykuły naturalne mają ogromne znaczenie. A miody i inne produkty pszczele, jak pyłek czy propolis znane są już od wieków i słyną przede wszystkim ze swoich właściwości prozdrowotnych. Stąd też w medycynie ludowej przetwory z ula zawsze zajmowały bardzo wysokie miejsce. Tak też zostało do dzisiaj. Składniki dobrych i pewnych miodów wykorzystywane są w produkcji leków oraz jako składniki dobroczynne w kosmetykach.
Miody kupujesz – pszczoły ratujesz
Zawód pszczelarza jest jednym z najstarszych zawodów tego świata. Oprócz bardzo długiej tradycji praca ta jest szczególnie wyjątkowa. Bowiem poza okresem intensywnego miodobrania pszczelarze mają również bardzo ważną misję. Polega ona oczyścicie na opiece nad pszczołami. I warto rozważyć przez chwilę jak bardzo te niepozorne owady są pożyteczne dla człowieka. Ich brak w naturze może doprowadzić do wysoce poważnych konsekwencji, na pierwszym miejscu głodu. Pszczoły miodne jak wiadomo zbierają z roślin nektar jednocześnie je zapylając. Dzięki temu możemy liczyć na wydajne plony owoców i warzyw, które stanowią podstawę żywienia ludzi, jak również zwierząt. Tak więc dzięki zapylaniu rozmnażają się rośliny będące nieodłączną częścią ekosystemu, w którym żyjemy my ludzie, zwierzęta i inne owady. Stąd też naszym podstawowym obowiązkiem jest zadbać o populację pszczół. A przyczynić się do tego możemy na wiele różnych sposobów. Między innymi kupując naturalne miody i wpierając tym samym działalność pszczelarzy.
Jak dzięki pszczołom powstają miody polskie?
W wielkim bardzo skrócie cały proces powstawania miodu zaczyna się pszczółek. Otóż najpierw tzw. pszczoła zwiadowczyni lokalizuje pożytek czyli rośliny miododajnie będące źródłem nektaru lub spadzi. Z taką też informacją wraca do ula i przekazuje swoje ustalenia pszczołom zbieraczkom. Później te transportują nektar w specjalnych zbiorniczkach, by przekazać je z kolei pszczołom robotnicom. Ów nektar zostaje wzbogacony o enzymy, dzięki którym miód będzie posiadać niezwykłe właściwości. Nektar zwany nakropem pszczoły umieszczają w komórkach plastra. Następnie jest on pokrywany warstwą wosku, który stanowi ochronę przed zepsuciem i czynnikami zewnętrznymi. Wówczas odbywa się proces dojrzewania, po którym następuje miodobranie. Czyli teraz do akcji wkracza człowiek. Oczywiście pszczelarz też musi wykonać swoją solidną pracę po odsklepieniu miodu, zanim przeleje go w słoiczki.
Miody naturalne – sklep czy pasieka?
Hipokrates zwany ojcem medycyny wypowiedział bardzo ciekawe zdanie. A brzmi ono: „Dobrze jest gdy pokarm jest lekarstwem, a lekarstwo pokarmem”. Jest to bardzo dobre stwierdzenie w odniesieniu do miodów właśnie. Pamiętajmy jednak, że właściwości prozdrowotne zawierają miody naturalne. Tak więc produkty muszą pochodzić z prawdziwej pasieki czyli wprost z natury. Ule stacjonarne i wędrowne przecież lokalizuje się zawsze w pobliżu zasobów pożytkowych. Idealne sąsiedztwo zatem stanowią łąki, pola, sady czy lasy. I w zależności od tego z jakich roślin pszczoły zbierały nektar, spadź czy pyłek kwiatowy miody występują w wielu gatunkach i mają różne właściwości.