Orzech włoski jest smacznym owocem, który ludzie na całym świecie doceniają na wiele sposobów. W Europie ten pożywny orzech jest najczęściej spożywany na surowo, podczas gdy w innych częściach globu jest często używany do pieczenia i gotowania. Orzechy włoskie są często dodawane do ciasta na chleb lub ciasteczka, ale mogą być również zmielone na mąkę, która służy do wzbogacenia smaku lub tekstury wypieków.
Według większości dietetyków, orzechy włoskie są niezwykle zdrową żywnością, ponieważ zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 (których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć) oraz kilka związków polifenolowych, które obniżają poziom cholesterolu i chronią przed chorobami układu krążenia. Wykazano, że ksylitol – kolejna korzystna substancja występująca w tych orzechach – pomaga zapobiegać próchnicy zębów zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.
CZYM JEST ORZECH WŁOSKI?
Zgodnie z definicją, orzech włoski jest drzewem liściastym, które jest uprawiane od co najmniej 2500 lat. Orzech włoski występuje w stanie dzikim w niektórych częściach Europy i Azji, ale w dużej mierze jest uprawiany na całym świecie, szczególnie w Polsce. Jadalne nasiona orzecha włoskiego nazywane są również orzechami i są spożywane bezpośrednio lub używane do produkcji oleju orzechowego.
WARTOŚCI ODŻYWCZE ORZECHÓW WŁOSKICH
Orzechy włoskie są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3. Zawierają również aminokwasy, witaminy z grupy B oraz ważne dla zdrowia minerały, takie jak potas, fosfor, magnez, cynk, mangan i jod.
ORZECHY WŁOSKIE – WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE
Orzechy włoskie zapewniają szeroki zakres korzyści zdrowotnych, począwszy od układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, układu pokarmowego, a nawet wyglądu skóry i włosów.
Orzechy włoskie mają niski indeks glikemiczny, co czyni je idealnymi dla osób z cukrzycą. Liście orzecha włoskiego, jak również jego nasiona, mogą przyczynić się do poprawy zdrowia. Mogą być używane do produkcji naparu, który pomaga zmniejszyć nadpotliwość lub leczyć żylaki i hemoroidy. Napar może być stosowany w pierwszej kolejności do moczenia stóp, a także jako dodatek do kąpieli, w drugiej kolejności do nacierania, okładów lub mycia.